× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
kiseljak open 2025
  • MEKKA

l_2f93a50e28d0c504d69d964f63ad223f.jpg

Hadžije iz Bosne i Hercegovine su danas u ranim jutarnjim satima stigle u šatorsko naselje na Arefatu, visoravni udaljenoj od Mekke dvadesetak kilometara, javila je MINA.

Boravak na Arefatu je obaveza svakog hadžije, sastavni dio obreda hadža, te se sve hadžije dan uoči Kurban-bajrama okupe na ovom mjestu.

- Naš izlazak na Arefat počeo je sinoć, između akšama i jacije, i trajao je do 2 sata ujutro. Svih 47 grupa je iz hotela u Mekki smješteno u šatore. Naše vrijedne ekipe, prethodnice i vrlo požrtvovani vodiči, a želim naglasiti, posebno požrtvovane naše konzultantice – naše šerijatske mualime, dočekali su hadžije na Arefatu i uredno ih smjestili u njihove šatore – izjavio je za Agenciju MINA Izet-ef. Čamdžić, glavni vodič Ureda za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u BiH.

Prema njegovim riječima, hadžije su klanjale sabah-namaz, a trenutno odmaraju, uz zikir, učenje dova i Kur'ana.

– Nas je ovdje 2.222 i svi imaju različite želje, različite dove, ali sve je usmjereno ka jednome cilju, a to je da postignemo ono što današnji dan jest – kazao je Čamdžić, napominjući hadis poslanika Muhammeda, a. s., "Nema dana u kojem Allah, džellešanuhu, više robova svojih oslobodi od vatre od Dana Arefata - dodao je.  

S obziorm na to da su za danas najavljene i velike vrućine, Čamdžić je, u skladu s preporukama nadležnih saudijskih vlasti, hadžijama preporučio da većinu dana provedu u šatorima, koji su klimatizirani i dobro opremlljeni za njihov boravak.

- Mi ćemo na podne-namazu održati naš zajednički arefatski program, a arefatska dova će biti proučena pred naše napuštanje Arefata, dakle, pred akšam. Molim Allaha, dž. š., da svim našim hadžijama na Arefatu dove ukabuli i da se svi, ako Bog da, radosni i sretni vrate u našu domovinu, za koju će i ovdje učiniti mnogo dova – dodao je Čamdžić.

Mirsad Hošić, vođa liječničkog tima koji prati hadžije, izjavio je da je zdravstveno stanje naših hadžija zadovoljavajuće te da je realizirano nekoliko sitnih medicinskih intervencija.

Hadžije iz Bosne i Hercegovine, nakon odlaska s Arefata, večeras očekuje boravak na Muzdelifi gdje prikupljaju kamenčiće za kamenovanje na Velikom džemretu.

Podsjećamo, ove godine je iz naše zemlje u organizaciji Ureda za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u BiH na hadž krenulo 2.222 hadžija. O njima brine 47 certificiranih vodiča, šerijatske konzultantice i medicinski tim – sedam liječnika različitih specijalnosti i sedam medicinskih tehničara. 

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više