× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
kiseljak open 2025
ferro pack 2026 5 mj
  • TRAVNIK

TRdeksusr_2.jpg

Foto: Nedjelja.ba

Jedanaesti Međudekanski susret u BiH upriličen je u prostorijama Nadbiskupijskog sjemeništa "Petar Barbarić" u Travniku pod predsjedanjem vrhbosanskog nadbiskupa mons. Tome Vukšića, predsjednika BK-a BiH, piše Nedjelja.ba..

Sudjelovali su dijecezanski biskupi iz Mostara i Banje Luke mons. Petar Palić i mons. Željko Majić, provincijal iz Mostara fra Jozo Grbeš, franjevački provincijski vikar iz Sarajeva, generalni vikar iz Mostara, članovi Vijeća za kler i sjemeništa BK-a BiH i 16 od 28 dekana koliko ih ukupno ima u 29 dekanata u sve četiri biskupije u BiH: Banjolučkoj, Mostarsko-duvanjskoj, Trebinjsko-mrkanskoj i Vrhbosanskoj nadbiskupiji.

Misijska narav Crkve

U uvodnoj riječi nadbiskup Vukšić je napomenuo da se nekoliko dekana, koji su toga jutra krenuli prema Travniku, moralo vratiti zbog nepredviđenih poteškoća tijekom putovanja. Ukratko je podsjetio na tijek prethodnog Međudekanskog susreta održanog na istom mjestu, 27. travnja 2023., tijekom kojeg se posebno promišljalo o sinodskom hodu na biskupijskoj i na europskoj kontinentalnoj razini.

TRdeksusr_3.jpg

Sudionici susreta saslušali su izlaganje profesora na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu vlč. Davora Vukovića na temu Misijska preobrazba Crkve i svećeništva. U svom izlaganju vlč. Vuković je ukazao na neke misijske perspektive Crkve i svećeništva u suvremenom svijetu, osobito na tragu misli pape Franje, relevantnih crkvenih dokumenata i suvremenih teologa. Podsjetio je na misijsku narav i bit same Crkve te promišljao o poticajima na misijsku preobrazbu čitave Crkve, osobito svećeničke službe. Spomenuo je da papa Franjo sanja misijsku preobrazbu čitave Crkve kroz logiku, tj. dinamiku izlaska ističući da se ta dinamika javlja neprestano u povijesti spasenja kao i od Abrahama i starozavjetnih proroka, sve do Isusa i apostola stoji imperativ i poziv: „idite, pođite, izađite“.

Podsjetio je da je Kristova Crkva od svog početka bitno misijska, odnosno misionarska te dodao da danas taj poziv odjekuje u novim okolnostima i izazovima koji se postavljaju pred evangelizacijsko poslanje Crkve kao i da su svi pozvani na taj novi misionarski izlazak na sve periferije koje trebaju svjetlo evanđelja. Spomenuo je da papa Franjo govori o zadaći pastoralne i misijske preobrazbe čitave Crkve koja se ne tiče tek misionara i misionarki uključenih u misiju ad gentes, već cjelokupne Crkve i čitavog njezinog djelovanja kao i da su čitava Crkva i svi njezini vjernici i službenici, zajednice i institucije pozvani na misijsku preobrazbu i na dinamizam izlaska.

Napominjući da je svećeništvo, bez sumnje, potrebno pastoralne i misijske preobrazbe, jasno je istaknuo da će svaka preobrazba svećeništva biti uzaludna, ako joj ne prethodi čvrsta ukorijenjenost u Isusu Kristu, u Riječi Božjoj, u euharistiji i u duhovnom životu.

Akcije dekanatske povezanosti

Nakon diskusije dekani su također progovorili o poduzetim inicijativama na međudekanatskoj povezanosti od broćanskog i banjolučkog dekanata, koji su prvi poduzeli konkretne akcije međudekanatske povezanosti, preko početnih koraka povezanosti koje su ostvarili Sarajevski s Mostarskim, Usorski s Duvanjskim, Kreševski s Trebinjskim, Doborski sa Širokobriješkim, Bugojanski s Grudskim i Jajački s Brčanskim dekanatom do planiranih inicijativa međudekanatskog povezivanja Ramskog i Bihaćkog dekanata, Sutješkog i Ljubuškog, Travničkog i Stolačkog, Tuzlanskog i Čapljinskog, Šamačkog i Livanjskog, Derventskog i Posuškog te Žepačkog i Bosanskogradiškog i Prnjavorskog dekanata.

Iznesene su i pojedine poteškoće, ali i vrlo lijepi primjeri bratskog svećeničkog i vjerničkog susretanja, upoznavanja i povezivanja između partnerskih dekanata.

Podjela kolekte

Sudionici susreta upoznati su da je u Nedjelju solidarnosti, 3. ožujka u svim biskupijama u Bosni i Hercegovini prikupljena kolekta u visini od 265 119,39 KM i to: u Vrhbosanskoj nadbiskupiji 75 455,00 KM, u Mostarsko-duvanjskoj i Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji 174 910,49 KM i u Banjolučkoj biskupiji 14 753,90 KM. Ta sredstva bit će podijeljena na 106 župa koje imaju manje od po 200 vjernika i to: na 63 župe u Vrhbosanskoj, 32 u Banjolučkoj te na šest župa u Mostarsko-duvanjskoj i pet u Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji.

TRdeksusr_5.jpg

I s ovoga susreta biskupi izražavaju zahvalnost vjernicima u svim svojim biskupijama koji su i ovoga puta pokazali darežljivost, velikodušnost i razumijevanje posebno prema onim svećenicima i njihovim zajednicama koje i danas trpe posljedice rata i poraća u nastojanju da opstanu na svome i svjedoče vjeru u Krista uskrsloga i živoga. Potiču sve dekane, župnike i pastoralne djelatnike da prednjače u duhovnoj, kulturnoj i materijalnoj potpori i povezanosti upravo s takvim župnim zajednicama koje mogu druge obogatiti ponajprije svojom vjernošću, postojanošću i svjedočenjem.

U okviru Međudekanskog susreta svi okupljeni biskupi i svećenici zajedno s odgojiteljima, u sjemenišnoj crkvi Sv. Alojzija Gonzage slavili su misu uz sudjelovanje brojnih štovatelja časnog sluge Božjega Petra Barbarića. Euharistijsko je predslavio nadbiskup Vukšić, a prigodnu propovijed uputio je mons. Majić.

TRdeksusr_6.jpg

Inače, Uprava sjemeništa sa suradnicima, na čelu s rektorom preč. Željkom Marićem, uoči ovog susreta upoznala je biskupe s trenutnim stanjem i radovima u dijelu zgrade koji je vraćen na korištenje vlasniku - Vrhbosanskoj nadbiskupiji.

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više