
Crveni križ općine Novi Travnik obavještava sve građane o darivanju krvi nakon preboljenog Covid-a 19 ili cijepljenja..
Svi oni koji su preboljeli COVID-19 s blažom kliničkom slikom i bez većih tegoba, krv mogu darovati nakon mjesec dana od oporavka.
Oni koji su imali srednje-tešku i tešku kliničku sliku i veće tegobe, krv mogu darovati nakon tri mjeseca uz napomenu ljekaru po dolasku na akciju, gdje će im se postaviti određena pitanja i uzeti anamneza.
Što se tiče građana koji su primili cjepivo protiv COVID-19 virusa, prema podacima Američkog Crvenog križa u većini slučajeva ne postoji vrijeme odgode za pojedince koji su primili cjepivo koja se ne replicira, inaktivira ili se temelji na RNK (AstraZeneca, Janssen/J&J, Moderna, Novavax ili Pfizer) protiv COVID-19 sve dok su bez simptoma i dobro se osjećaju u trenutku darivanja krvi.
Ako je osoba primila cjepivo živog infektivnog agensa protiv bolesti COVID-19 ili ne zna koju vrstu cjepiva je primila, trebali bi sačekati dva tjedna prije davanja krvi.
Prema informacija Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH nakon primljene Pfizer-BioNTech cjepiva krv se može darovati nakon 48 sati (2 dana), nakon primljene doze AstraZeneca ili Sputnik V cjepiva trebaju proći 4 tjedna kako bi se krv darovala, dok nakon primljene doze Sinopharm i Sinovac krv se može darovati odmah, ukoliko nije bilo većih reakcija. U prilogu se nalazi slikovit primjer, koji možete koristiti i za javnost putem drušstvenih mreža i sl.
Načelno, razdoblja darivanja krvi su različiti, što ovisi o vrsti cjepiva. Najkraće razdoblje bi trebalo biti 48 sati, a najduži četiri tjedna od primljenog cjepiva.
Po dolasku na akciju dobrovoljnog davanja krvi, davatelji trebaju naglasiti da su bolovali od COVID-19 i s kakvim simptomima, te napomenuti ukoliko su cijepljeni i kojim cjepivom, a medicinsko osoblje će uz dodatna pitanja postaviti anamnezu i dati preporuku o daljem procesu darivanja krvi.

Notra.ba

