× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
sportske igre
  • (FOTO)

podmilacje-sv-ivo7.jpg

Svetište svetog Ive u Podmilačju i ove je godine okupilo na tisuće vjernika koji su došli moliti zagovor Isusova preteče. Središnje misno slavlje predslavio je Vojni ordinarij u BiH mons. Miro Relota, OFM.

Uz biskupa Miru suslavilo je 20-ak svećenika, među kojima su bili provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić i župnik i čuvar svetišta u Podmilačju fra Filip Karadža.

Na početku svete mise na vanjskom oltaru u jednom od najstarijih i najvećih hodočasničkih i zavjetničkih mjesta u BiH, okupljenima je dobrodošlicu izrazio fra Filip. Istaknuo je kako su se vjernici okupili u Podmilačju, „mjestu molitve i obraćenja“, kako bi ponovno čuli glas Sv. Ivana Krstitelja te obnovili svoju vjeru i odnos s Kristom.

podmilacje-sv-ivo12.jpg

Ako tražiš Krista – tada već imaš sve

U prigodnoj propovijedi biskup Relota je u središte promišljanja stavio Krista, kao liječnika duše i tijela, kojemu je Sv. Ivo pripravljao put. „On pokazuje, ne sebe – nego Isusa. I to je srce današnjeg dana: nismo došli samo tražiti pomoć, nego smo došli susresti Krista koji jedini može istinski iscijeliti čovjeka“, istaknuo je uvodno biskup te kroz sliku hodočašća posvijestio kako su svi ljudi „na putu“, s time što „netko hoda lakše, netko jedva, netko na štakama, netko u kolicima, netko u tišini boli koju nitko ne vidi“. Na tom je tragu citirao papu Franju da je „Crkva pozvana biti bolnica na bojištu“. „To znači: Crkva nije muzej savršenih, nego prostor gdje ranjeni dolaze po lijek“, naglasio je propovjednik napomenuvši i kako je snaga Sv. Ive bila „u istini i u pokazivanju puta“. „U svijetu koji nas uči da budemo u središtu, Sveti Ivo nas uči da središte nije čovjek – nego Bog“, rekao je vojni biskup te naglasio kako „Isus nikada ne prolazi ravnodušno pokraj patnje. Kad vidi bolesne, On ne drži distancu. On se približava. Dotiče. Govori. Podiže.“ „Neki već dugo boluju. Neki čekaju dijagnoze. Neki nose bol svojih najmilijih. Neki mole za djecu, za obitelji, za mir u kući. Crkva nikada ne govori olako o patnji. Patnja nije 'sitnica'. Ona zna biti teška, noć bez kraja. Ali kršćanska vjera nam govori nešto duboko: patnja nije besmislena ako je sjedinjena s Kristom“, istaknuo je mons. Relota te  posvijestio kako Crkva ne nudi magiju. „Ne nudimo 'brze odgovore'. Ne nudimo prazna obećanja. Vjera nije alat za kontrolu Boga. Vjera je odnos povjerenja“, kazao je podsjetivši da Isus često govori: „Vjera te tvoja spasila“ – što znači kako se ozdravljenje događa tamo gdje „čovjek prestane biti zatvoren u strahu i počne vjerovati Bogu.“

podmilacje-sv-ivo0.jpg

„Sveti Pavao kaže: 'Nada ne postiđuje' (Rim 5,5). Ljudske nade često razočaraju. Ali Božja nada ne. Možda ne dobijemo uvijek ono što želimo, ali uvijek dobivamo ono što nam Bog daje – a to je njegova blizina. I ponekad je to najveće ozdravljenje: znati da nismo sami“, naglasio je biskup Miro i zaključno poručio: „Draga braćo i sestre, danas ste došli u Podmilačje. Ali pravo pitanje nije samo: 'Što ja tražim?' nego: 'Koga ja tražim?' Ako tražiš samo rješenje problema, možeš otići razočaran. Ali ako tražiš Krista – tada već imaš sve.“

podmilacje-sv-ivo2.jpg

Drevno hodočasničko mjesto

Liturgijsko pjevanje predvodio je zbor pod ravnanjem fra Emanuela Josića, a izravni prijenos omogućila je Radiotelevizija Herceg-Bosne.

Nakon popričesne molitve riječi zahvale uputio je čuvar svetišta fra Filip, na osobit način spomenuvši ispovjednike koji su bili na raspolaganju vjernicima za sakrament pomirenja.

Posebno je podsjetio kako je Podmilačje jubilejska crkva u godini obilježavanja 800. obljetnice smrti Sv. Franje Asiškoga te istaknuo važnost novoga vanjskog oltara i dovršetka radova na svetištu.

podmilacje-sv-ivo6.jpg

Okupljenima se potom obratio i provincijal fra Zdravko koji je čestitao patron župljanima Podmilačja te pozdravio sve bolesnike i hodočasnike pristigle na proslavu.

Inače, svetište Sv. Ive u Podmilačju, koje postoji od 15. stoljeća, i ove je godine bilo mjesto molitve, obraćenja i nade gdje se tisuće vjernika okupljaju moleći zagovor Sv. Ivana Krstitelja.

podmilacje-sv-ivo8.jpgpodmilacje-sv-ivo11.jpg

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više