× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
sportske igre
  • (FOTO)

viber_slika_2026-05-14_12-27-11-840-700x419.jpg

U zgradi Općine Vitez danas je upriličena svečanost proglašenja Općine Vitez područjem slobodnim od mina, čime je i službeno potvrđen završetak jednog od najvažnijih sigurnosnih i humanitarnih procesa na području ove lokalne zajednice.

Riječ je o povijesnom danu za Vitez, njegove građane i sve institucije koje su godinama sudjelovale u procesu deminiranja, uklanjanja minsko-eksplozivnih sredstava i stvaranja sigurnijih uvjeta za život, razvoj infrastrukture, gospodarstva i poljoprivrede.

viber_slika_2026-05-14_12-27-12-579.jpg

Prigodna svečanost je održana u zgradi Općine Vitez uz nazočnost predstavnika BHMAC-a, Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država, organizacije ITF Enhancing Human Security, predstavnika međunarodnih organizacija, institucija uključenih u proces deminiranja te predstavnika lokalne vlasti.

U uvodim razmatranjima gosti su istaknuli zahvalnost Općini Vitez te načelniku Marjanoviću koji je bio nesebična podrška ovom projektu.

viber_slika_2026-05-14_12-27-12-442-700x419.jpg

Načelnik Općine Vitez Boris Marjanović izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je Vitez nakon dugogodišnjeg procesa službeno proglašen općinom bez mina, naglasivši kako je riječ o velikom uspjehu svih institucija i partnera koji su sudjelovali u ovom zahtjevnom procesu.

Posebnu zahvalnost načelnik Marjanović uputio je ITF-u, međunarodnim partnerima i američkom narodu, koji su kroz različite projekte i programe pružali kontinuiranu podršku procesu deminiranja na području Viteza.

Tom prigodom načelnik Marjanović uručio je zahvalnice predstavnicima Ureda ITF-a u Sarajevu te predstavnicima američkog naroda utjelovljenom kroz Veleposlanstvo Sjedinjenih Država u BiH i to za dugogodišnju pomoć i podršku realizaciji projekata humanitarnog deminiranja.

Tijekom programa predstavljene su informacije o procesu deminiranja na području općine Vitez, kao i aktivnosti provedene kroz projekt MSP Horoz, pri čemu je sve aspekte ovog procesa istaknuo Dragan Maros, predstavnik BHMAC-a. Kazao je kako je proces deminiranja općine Vitez započeo 1999. godine. Uklonjeno je 889 mina i 420 komada NUS-a. Nakon ovoga izvršena je primopredaja certifikata kojim se potvrđuje da je Općina Vitez slobodna od mina.

U svojemu obraćanju Kelly Matanin, rukovoditeljica Odjela za područje Europe – Ured za vojno-politička pitanja US State Department, kazala je da je itetako zadovoljna progresom u protuminskom djelovanju na ovom prostoru naglašavajući kako cijeni podršku suradnju Općine Vitez i BHMAC-a. “Ovo je moj omiljeni dio posla, onaj trenutak kada lokalnu zajednicu proglašavamo slobodnom od mina”, kazala je Matanin.

Ravnatelj BHMAC-a Enis Horozović istaknuo je ulogu svih u lancu deminiranja uz posebnu zahvalnost donatorima, osobito Sjedinjenim Državama.

Na koncu programa Horozović je zaključio kako proglašenje Viteza općinom bez mina predstavlja iznimno važan korak za sigurnost stanovništva, razvoj lokalne zajednice, korištenje poljoprivrednog zemljišta, infrastrukturne projekte i ukupni društveni napredak.

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više