
Predsjednik Lovačkog društva Pavlovica i predsjednik Lovačke organizacije Srndać iz Novog Travnika u prostorijama Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva uz nazočnost resornog ministra, Advana Akeljića potpisali su danas sporazum o formiranju Lovačkog udruženja Pavlovica–Srndać, čime su ispunjeni svi zahtjevani preduvjeti Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva KSB za uspostavu lovišta na području grada Novi Travnik..
Ovim činom riješena je dugogodišnja problematika oko uspostave lovišta u Novom Travniku, i to prema modelu koji je Ministarstvo predložilo još 2017. godine. Model su ranije prihvatile sve općine u KSB, osim Novog Travnika i Uskoplja.
Današnjim potpisom i dogovorom o formiranju LU Pavlovica - Srndać (tzv. unije lovačkih društava), stvoreni su uvjeti da ova organizacija, po okončanju administrativnih procedura, preuzme gospodarenje lovištem "Novi Travnik". Time će se steći i pravne osnove iz kojih proizlaze obveze i dužnosti propisane Zakonom o lovstvu Federacije BiH.

Lovci su s velikim nestrpljenjem dočekali ovaj trenutak - povratak u lovište, mogućnost provođenja uzgojnih i zaštitnih mjera, te organiziranja samog lova. Uspostavom lovočuvarske službe očekuje se i učinkovitije suzbijanje krivolova, bespravnog lova te kontrola populacije grabežljivaca.
Osim toga, otvaraju se i mogućnosti za razvoj lovnog turizma i organizaciju skupnih lovova, što će pozitivno utjecati i na druge sektore lokalne zajednice, posebno ugostiteljstvo i hotelijerstvo.
Iako će pred lovcima biti mnogo posla u sljedećem razdoblju, zajednički cilj i ljubav prema lovstvu bit će najbolji poticaj da se sve planirane aktivnosti uspješno provedu.
Notra.ba

