× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
sportske igre
ferro pack 2026 5 mj
sportske igre
  • NASTAVAK SAGE

l_62bb1f967c84ddf2c5aeddfb6d8a0324.jpg

Tridesetak zeničkih rudara, koji su se još jučer okupili u zgradi Doma rudara te prenoćili iz protesta što im nisu isplaćene plaće za srpanj i kolovoz, danas će započeti i štrajk glađu koji će trajati do ispunjenja njihovih zahtjeva - najavio je predsjednik Sindikata Rudnika mrkog uglja Zenica Nedžad Duraković.

On podsjeća da je jučer po kolektivnom ugovoru bio posljednji rok za isplatu plaće zakolovoz, a nije im isplaćena ni plaća za srpanj.

- Ovo je jedan korak, koji je danas odlučen u Zenici. Što će biti sljedeći koraci, ovisi od situacije. Pošaljite rudare, raspoloživu radnu snagu koja želi da radi, u druge rudnike. Uplatite doprinose svim ostalim radnicima. Dajte im zakonom predviđenu otpremninu, to je nešto što je minimalno prihvatljivo za Sindikat, mi ćemo to prihvatiti i na tome raditi - poručio je Duraković.

RMU Zenica, dodaje, trenutno ima oko 505 zaposlenih, od kojih je radno angažirano oko 200, dok je oko 300 ljudi u privremenom prekidu rada.

- Radno angažirani rade na očuvanju i provjetravanju jamskih prostorija. To su radnici u inspekciji koji obavljaju svoje redovne zadatke i primaju plaće po kolektivnom ugovoru. Ovi koji su na privremenom prekidu rada imaju pravo na minimalnu naknadu, koja je u ovom trenutku 1.000 KM. Ali nije problem kolika je ta naknada, kada nje nema - navodi Duraković.

Sredinom sedmog mjeseca, kaže, iznašli su sredstva za penzionisanje oko 24 radnika, "ali je spora papirologija pa ti ljudi koji su čekali već 15-16 mjeseci, još uvijek nisu dobili penzije". Također, ove godine očekuju da će još 20 komorata ispuniti uvjete za mirovinu.

- Kada će i što će biti isplaćeno, odakle će se pronaći sredstva za umirovljene tih ljudi – kao i sudbina svih ljudi, u ovom je trenutku neizvjesno. Živimo na tom obećanju kredita Svjetske banke, da ćemo biti zbrinuti. To je u ovom trenutku jedino što vjerujemo i to nam je nada - poručio je Duraković.

Mašinski inženjer Latif Selimović u zeničkom rudniku je zaposlen 2011. godine, kada je ovo poduzeće bilo, kako kaže, gigant te perspektivna i firma na zavidnoj razini.

- Međutim, zadnjih nekoliko godina neizvjesnost, kriza, zatvaranje jamskih pogona.. Uzdali smo se u jamski pogon Raspotočje, međutim, nismo dali efekt proizvodnje onako kako je bilo predviđeno uvjetima predstavnika EPBiH i nas samih. Poslije se pojavio problem, navodno, manjka kalorične moći. Tako da je sve to proizvelo ovo stanje. Međutim, mi nismo krivi za to - kaže Selimović.

Preostali radnici, ističe, obavljaju važne poslove ventilacije i odvodnjavanja iz jamskih pogona, ali ne mogu bez novca dolaziti na posao. Razumije da su težak slučaj, da nisu mala firma te da je složen proces zatvaranja rudnika, ali zaslužuju plaće te uplatu doprinosa za umirovljene. Mnogi su, kaže, prestali čekati te su napustili poduzeće.

Zatvaranje rudnika, kako je ocijenio, mora se izvršiti prema svim zadatim propisima jer bi, u suprotnom, moglo ostaviti dugoročne posljedice za sami grad Zenicu.

- U pitanju je jamski proizvodni kapacitet. Ovo nije jedna industrija, jedna hala pa da možete jednostavno zatvoriti kapiju i staviti katanac. Ovo jama i ovo se mora provesti pod stručnim nadzorom - podvlači Selimović.

Ljude koji su višak u tom poslu, smatra, mogu već sada preusmjeriti na druge rudnike iz koncerna EPBiH kako bi bili manji teret za RMU Zenica. To im je, kako navodi, i obećano.

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više