
U Ljubuškom su danas potpisani i svečano uručeni ugovori za provedbu projekta potpore Hrvatima u BiH u svrhu socijalnog razvoja lokalnih zajednica. Potpisano je 68 ugovora, ukupne vrijednosti tri i pol milijuna eura, a od toga 184 tisuće eura izdvojeno je za projekte na području Grada Novi Travnik..
Kazalište mladih "Korifej" Novi Travnik dobilo je 80 tisuća eura za projekt "Dramska terapija za djecu i mlade", a nakon potpisivanja ispred kazališta iz našeg grada obratila se Anela Križanac koja je poručila da su ovakvi programi jako motivirajući.
"Motivirajuće je i poticajno da Hrvati u BiH imaju otvorene fondove preko Ministarstva rada i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, koji financiraju projekte koji najizravnije utječu na kvalitetu života svih žitelja Bosne i Hercegovine i na tome smo jako zahvalni.", kazala je Križanac.

Javnoj ustanovi Centar za socijalni rad Novi Travnik odobren je projekt "Prihvatna stanica SOS "24 sata spasa", a odobrena su im sredstva u iznosu od 23 tisuće eura.
Župa Presveto Trojstvo dobila je 20 tisuća eura za projekt "Tribine zajedništva: Jačanje društvenog života kroz lokalne manifestacije", dok je župa Svetog Josipa Rankovići za projekt "Psihološka i socijalna pomoć za povratnike Hrvata Srednje Bosna" dobila 61 tisuću eura.
Pored odobrenih projekata na području našeg grada vrijedi izdvojiti kako su potporu dobile i druge ustanove i organizacije s područja Kantona Središnja Bosna, a posebno vrijedi izdvojiti župu Uznesenja Blažene Djevice Marije iz Doca kod Travnika koja je za projekt "Hrvati Travnika - Hrvati Hercegovine" dobila 52 tisuće eura.
Fra Marinko Didak, župnik na Docu kod Travnika, naglasio je kako je ovakva pomoć itekako bitna za Hrvate u BiH.
"Naša župa je najstarija u Lašvanskoj dolini, župi od koje su nastale sve u travničkom kraju. Župa je nastala 1827. godine, a 2027. godine slavimo veliki jubilej 200 godina i sve ovo što radimo, kroz ovakve programe i projekte, ide u svrhu toga da se doprinese našoj župi, koja je teško stradala u minulom ratu, ali, Bogu hvala, podiže se koliko treba. Važno je imati oslonac na društvenoj razini, a znači nam puno što mi taj oslonac imamo u Republici Hrvatskoj." poručio je fra Marinko.


Notra.ba

