× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
kiseljak open 2025
  • 39 GODINA

l_07d4d850585488f353506e8c057d27ad.jpg

Prošlo je 39 godina od velike nuklearne katastrofe u Černobilu. Na današnji dan 1986. godine u nuklearnoj elektrani u Černobilu, koja se nalazi na ukrajinsko-bjeloruskoj granici i 110 kilometara od Kijeva, dogodila se eksplozija koja je izazvala curenje oblaka nuklearnih čestica.

Černobil, poznat po najtežoj nuklearnoj katastrofi u povijesti, obilježava 39. godišnjicu s praznim strukturama i bujnom vegetacijom koja sada prekriva zemlju koju su nekada naseljavali ljudi, javlja Anadolu.

Snimak prikazuje zonu s razornim posljedicama nuklearne nesreće koja se dogodila 26. travnja 1986. godine.

Grupa vojnika posjetila je lokaciju zone isključenja od oko 30 kilometara oko nuklearne elektrane Černobil.

Obilazak vojnika prikazuje grad duhova Pripjat, koji je nekada bio dom tisućama ljudi koji su radili u nuklearnoj elektrani. Vojnicima nije bilo dozvoljeno da ulaze u najzagađenija područja zone.

Vlasti tadašnjeg Sovjetskog saveza su pokušale prikriti nesreću, zbog čega je stanovništvo iz obližnjeg Pripjata evakuirano tek naredni dan. Za tri sata, Pripjat je postao grad duhova, a u sljedećih nekoliko dana na tisuće tona kemijskog materijala je bačeno na reaktor.

Otrovni plin koji se pojavio nakon eksplozije utjecao je na Rusiju, Ukrajinu, Bjelorusiju i jedan dio europskih država. Otrovni oblaci nakon deset dana stigli su do Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Japana.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 600.000 ljudi na području od 30 kilometara od mjesta nesreće, bilo je izloženo visokoj razini radijacije.

Oko pet milijuna ljudi u Ukrajini, Bjelorusiji i Rusiji živi na područjima na kojima je rizik od radijacije visok.

Dok je područje od 155.000 kvadratnih kilometara bilo pogođeno eksplozijom, poljoprivredno područje od 52.000 kvadratnih kilometara postalo je neupotrebljivo u sljedećih 30 godina. Otprilike 404.000 ljudi moralo je napustiti svoje domove.

Nakon nuklearne katastrofe, došlo je do povećanja broja oboljelih od karcinoma štitnjače, leukemije, drugih vrsta karcinoma, katarakte i urođenih patoloških bolesti kod beba u regiji.

Prema Černobilskom forumu, koji čine agencije Ujedinjenih naroda, procjenjuje se da je 4.000 ljudi umrlo od posljedica zračenja.

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više