
Odvjetnik Aleksandar Olenik iz pravnog tima Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) kaže da će već sutra biti podnesene prve tužbe protiv države Srbije i odgovornih za korištenje zabranjenog oružja protiv mirnih demonstranata.
Kako je kazao Olenik, javilo mu se već 20 građana koji su zatražili pravnu pomoć.
"Svi građani koji su bili izloženi djelovanju zvučnog topa u ulici kralja Milana, a koji osjete mučninu, glavobolju, povraćaju i dezorijentirani su, treba odmah da se jave liječniku i zatraže stručnu pomoć. Ti simptomi su posljedica djelovanja zvučnog topa i to može biti opasno ako se ne liječi. Problem je što mnogi ljudi ni ne znaju što im se zapravo dogodilo. Upravo mi se javio bračni par koji se našao u ulici kralja Milana kada je korišten zvučni top. Oboje su se probudili oko tri sata poslije ponoći s istim simptomima. Muškarac je pritom ozlijeđenih jer je pao preko žardinjere. Ima mnogo takvih ozljeda. Ljudi su počeli da se javljaju od jutros, broj raste bukvalno iz sata u sat i do sada nam se javilo skoro 20 ozlijeđenih građana", objašnjava Olenik.
Prema njegovim riječima, počinjen je težak zločin i ozbiljno kazneno djelo jer je oružje koje nije dozvoljeno, upotrebljeno protiv građana koji su mirno prosvjedovali.
"Treba procesuirati one koji su naredili, organizirali i koristili takvu vrstu oružja koje je kod nas zabranjeno. U pitanju je neselektivno oružje koje nanosi ozljede svima. Ovog puta su žrtve bile građani koji su mirno prosvjedovali, nisu napadali ni policiju ni zgrade u kojima se nalaze institucije, niti ugrožavali bilo čiju sigurnost na bilo koji način. Ovo nije ratni zločin jer ne postoje dve zaraćene strane, s jedne strane su mirni građani, s druge strane režim, ali jest veliki zločin", kaže odvjetnik Olenik.
Notra.ba

