
U Domu zdravlja "Novi Travnik" danas je stručnim predavanjem obilježen mjesec listopad - mjesec borbe protiv raka dojke. Predavanje je održala dr. Marina Radoš-Perić, spec. obiteljske medicine, a tema predavanja bila je "Prevencija raka dojke"..
U svom predavanju liječnica je nabrojala koji su mogući uzročnici ove teške bolesti od koje najčešće boluju žene, ali i na koji način prepoznati bolest u njenom začetku i kao što sam naziv predavanje kaže kako preventivno djelovati i spriječiti razvoj bolesti.
Kako je istaknula Radoš-Pejić najvažniji je samopregled, ali i mamografski pregled koji oboljelim pacijentima može spasiti život.

Podsjećamo, rak dojke je zloćudna bolest koja svake godine pogađa više od 2,3 milijuna ljudi diljem svijeta. Prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije, rak dojke je prvi ili drugi vodeći uzrok smrti od raka kod žena u čak 95% zemalja svijeta. Broj novooboljelih od raka dojke posljednjih godina kontinuirano raste, no ohrabruje podatak da je smrtnost u padu.

Ovaj je mjesec u cijelom svijetu posvećen podizanju svijesti o važnosti brige za zdravlje dojki, te ranog otkrivanja i liječenja raka dojke kod žena, kao i potrebe za pružanjem podrške oboljelima.
Ključnu ulogu u ranom otkrivanju raka dojke ima mamografski pregled koji se može provoditi u Domu zdravlja Novi Travnik tijekom cijele godine. Ovim putem pozivaju se sve žene iznad 40 godina života da obave mamografski pregled. Poziv je potrebno uputiti na broj: 030/793-071, lokal 105.











Notra.ba

