
Polaganjem vijenaca u Memorijalnom centru u Uzdolu u kojeg su prije 21 godinu iz Rame prenesi posmrtni ostatci 41 žrtve kojeg su u svom krvavom piru 14. rujna '93. ubili pripadnici Armije RBiH, te misom koju je ispred uzdolske župne crkve predvodio don Pavo Jurišić, profesor na Bogosloviji u Sarajevu, obilježena je 30 godišnjica zločina nad Hrvatima u ovom dotad mirnom ramskom selu..
Kati Marić tog su dana ubijeni otac i majka.
"Majka je bila nepokretna devet godina, oca su zaklali pred kućom. Prizor kojeg sam zatekla je da su plivali u krvi, strašno mi je i danas sjetiti se toga", dio je sjećanja Kate Marić koja je živjela u susjedom selu gdje se udala.
Među žrtvama Uzdola najbrojniji su upravo civili, među kojima je i troje djece. Najmlađa žrtva bio je desetogodišnji Stjepan Zelić, a najstarija 87- godišnja Luca Zelenika.
"Uzdol je otvorena rana koja krvari i nakon 30 godina sabrane tuge, ocvalih proljeća i sumornih jeseni u ovom mirnom mjestu u kojemu vrijeme ne liječi rane, u kojemu su i suzw presušile. Već 30 godia okuplajmo se ovdje na blagdan Uzvisenja Križa Gospodinova oko uzdolskog križa. Okuplja nas ljubav prema Bogu i čovjeku, ali i sjeća je na žrtve koje su ubili pripadnici Armije RBiH. Nisu oni došli odnekud, oni su rasli u ovoj u zemlji, u njima je tinjala mržnja koja je bila u stanju ubiti staricu Lucu i njezinu unuku Jadranku", kazao je u svojoj propovjedi don Pavo Jurišić.

On je istaknuo i kako je u BiH i dalje na djelu selektivna pravda u kojoj sve žrtve nisu jednake.
"Ono što mi želimo je da pravna država zaista fukncionira i da svi počinitelji i nalogodavci ovakvih zločina budu kažnjeni i privedni pred lice pravde. Naravno naša je trajna zadaća ne zaboraviti niti jednu žrtvu, odati joj počast. To smo prije nekoliko dana učinili u Garbovici, danas to činimo u Uzdolu", kazala je Lidija Bradara, predajednica Federacije BiH koja je predvodila brojno izaslanstvo dužnosnika Hrvatskog narodnog sabora BiH u kojemu su, uz ostale bili i Tomislav Martinović, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH kao i Malden Begić, predjednik Odbora za branitelje HNS-a BiH.

Žrtvama Uzdola poklonilo se i brojno izaslanstvo dužnosnika Republike Hrvatske na čelu sa Zdravkom Bušić, zastuonicom u Saboru RH, ali i brojna izaslanstva Udruga proistklih iz Domovinskog rata od Rame preko Bugojna do Splita i Vukovara kao i brojna stranačka i izaslanstvo općine Rama. U Uzdolu smo zatekli i Amera Delića, mirovnog aktivista koji je često na komemoracijama i hrvatskim žrtvama.

"Na ovaj način želim dati kao i moje kolege iz Centra za nenasilnu akciju doprinos izgradnji trajnog mira na ovim prostorima", kazao je Delić. A trajnog mira nema bez pravde za svaku žrtvu, ona ne smije biti selektivna te pored počinitelja mora pred lice pravde izvesti i nalogodavce zločina.
Kako se to ni kad je u pitanju zločin u Uzdolu nikad nije dogodilo, Uzdol i nakon 30 godina ostaje poput otvorene rane koja i dalje krvari, ali i opominje da put izgradnje trajnog mira počinje s jenakošću svih žrtvava pred zakonom.






Notra.ba

