× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
kiseljak open 2025
ferro pack 2026 5 mj
kiseljak open 2025
  • BOSNA I HERCEGOVINA

FNA_141519.jpg

Preživjele žrtve genocida poručile su danas iz Srebrenice da su djelimično zadovoljni konačnom presudom Ratku Mladiću kojom je ovom ratnom zločincu potvrđena kazna doživotnog zatvora.

Jedan od preživjelih, koji je danas javno pratio izricanje presude u Memorijalnom centru u Potočarima, jeste Nedžad Avdić, koji je kazao da je ovakva presuda bila očekivana, iako se nadao da će Mladić biti osuđen i za genocid u ostalim općinama.

-Svaka presuda svakom zločincu na kraju će stvoriti jedan mozaik, i ona je važna zbog djece i budućih generacija. Niko više neće moći negirati da su nas ovdje ubacili u kamione i odveli na masovna ubistva. Ovim je konačno stavljen pečat na zlo - kazao je za Fenu Avdić.

Majka Bida Osmanović tijekom genocida je izgubila sina i mnogobrojnu obitelj, a ističe da se preživjele žrtve moraju pomiriti s ovakvom presudom.

- Ovdje su moja djeca ukopana i njihovi drugovi. Nigdje nemam više obitelji nego ovdje u Memorijalnom centru – kažem Osmanović.

Majka Nura Mustafić ističe da ova presuda ne može vratiti njihovu djecu, ali predstavlja dokaz počinjenog genocida.

-Mladić nije vrijedan naše djece i naših najmilijih, ova presuda dokazuje da je genocid počinjen. On je ubio moja tri sina i muža, ostala sam sama i moje potomstvo je uništeno. Sama živim od danas do sutra – istaknula je za Fenu Mustafić.

Srebreničanka Mejra Đogaz kaže da je Mladiću lijepo i u zatvoru, a da je ona ostala sama bez svojih najmilijih.

- Puna je Srebrenica Mladića koji nisu još osuđeni, a slobodno hodaju - smatra Đogaz.

Srebreničanin Muhamed Avdić, koji je također preživio genocid, ističe da je ova presuda Mladiću očekivana s obzirom na zločin koji je počinjen.

- Tužno je što nije osuđen za genocid u Prijedoru i drugim općinama. Čovjek treba da odgovara za ono što je uradio - naglasio je Avdić.

Direktor Memorijalnog centra u Potočarima Emir Suljagić naglašava da su preživjele žrtve ostale uskraćene za jedan glas za pravosudno utvrđene činjenice genocida u Prijedoru, Zvorniku, Foči i drugim općinama.

-Nije bilo nikakve sumnje da se nešto može promijeniti vezano za Srebrenicu. Ratko Mladić nije sam ubio toliko ljudi niti je sam organizovao prislinu deportaciju trideset tisuća ljudi za tri dana. Ništa od toga nije uradio sam, ljudi koji su ga slijedili tada, danas slijede neke druge političare u Bosni i Hercegovini. I nažalost nastavljaju da proizvode mržnju - potcrtao je Suljagić.

Predsjednik Skupštine općine Srebrenica Ćamil Duraković kaže da je ova presuda minimalna te da će zauvijek ostati u povijesti zapisana kao politika genocida.

- Ovo je presuda sada drugoj najvažnijoj osobi u smislu kompletnog vojnog političkog rukovodstva eniteta Repubilka Srpska u tom periodu. Sada imamo tu jednu presuđenu politiku koja će zauvijek ostati u povijesti zapisana kao politika genocida. Mislim da postoji kod nas mala doza razočarenja kada su u pitanju druge općine koje su bile obuhvaćene optužnicom, s obzirom da smo vidjeli na jedan specifičan način omjer glasanja sudaca - navodi Duraković.

Naglašava kako su preživjele žrtve djelimično zadovoljne, ali konačno i trajno nisu, jer još uvijek postoje oni koji provode ideologiju koji su ovi zločinci činili.

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više