
Zemlje članice Europske unije danas su se složile da bi granice trebale biti otvorene za putnike koji su primili obje doze cjepiva protiv koronavirusa, javlja AFP.
Očekuje se da će EU otvaranje granica za sve potpuno cijepljene početi već od narednog mjeseca. Odluka stiže jer se širom EU provodi masovno cijepljenje, a broj zaraženih je u padu.
Izaslanici su navodno suglasni da u slučaju naglog pogoršanja epidemiološke situacije u nekoj zemlji ili regiji ponovo uvedu stroge mjere kako bi spriječili daljnje širenje koronavirusa.
Ova mjera će zasigurno doprinijeti tome da mnogo veći broj turista pristigne u EU u narednom periodu.
Mediji javljaju da će obaveza testiranja na koronu prije i poslije dolaska ili odlazak u karantin i dalje biti na snazi u pojedinim zemljama članicama, ali iz EU poručuju da će se i te mjere postepeno popuštati kako cijepljenje bude napredovalo i ako situacija u pojedinim zemljama bude bolja.
Međutim, ostaje i pitanje kako će turisti dokazati da su cijepljeni jer iz EU kažu da će pojedine države članice odlučiti koje će dokaze prihvatiti kao ispravne.
EU trenutno radi na "certifikatu Covid-19" koji će putnicima omogućiti da dokažu da su cijepljeni, oporavljeni od Covida ili su nedavno testirani negativno.
Notra.ba

