
Dvanaest anesteziologa s Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu podnijelo je zahtjev za raskid ugovora. Danas ili sutra bit će održana hitna sjednica Vlade ŽS povodom novonastale situacije.
Razlog za otkaze je nezadovoljstvo uvjetima rada, što je i kulminiralo prošlog mjeseca kada su poslali pismo rukovodstvu KCUS-a u kojem su upozorili na katastrofalne uvjete rada i korištenje neodgovarajućih respiratora za covid pacijente.
Informaciju o otkazima anesteziologa je potvrdio i ministar zdravstva ŽS Haris Vranić na Skupštini ŽS.
Za pismo koje je procurilo u javnost i podiglo veliku prašinu liječnici su kazali da se radi o internoj komunikaciji, ali da je vjerodostojno. Zahtjevi liječnika su ignorirani.
Nedugo nakon toga Tužiteljstvo ŽS je formiralo predmet, a istražitelji SIPA-e su ušli na KCUS i oduzeli dokumentaciju koja će pomoći u istrazi s ciljem utvrđivanja da li su "Malina respiratori" ispravni, koliko ih je u funkciji i da li su korišteni na pacijentima zaraženim koronavirusom te da li je pacijentima pružena odgovarajuća liječnička njega.
Za sada nije poznato o kojim anesteziolozima se radi, ali svakako će zadati novi udarac na KCUS i općenito zdravstveni sektor u Županiji Sarajevo naročito u vrijeme pandemije.
Danas će, kako saznajemo, ministar zdravstva ŽS Haris Vranić podnijeti zahtjev za održavanje hitne sjednice Vlade ŽS premijeru Edinu Forti povodom novonastale situacije i pronalaska rješenja za 12 anesteziologa.
Oni će, prema trenutnim informacijama svoj angažman nastaviti u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš".
Klix.ba

