× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
kiseljak open 2025
  • ZIJAD LATIFOVIĆ UPOZORAVA

KORONABIH

Predsjednik Neovisnog strukovnog sindikata radnika u zdravstvu FBiH Zijad Latifović, govoreći o radu zdravstvenih radnika za vrijeme pandemije koronavirus, kazao je kako pandemija ne poznaje praznike te kako je većina radnika dane za 1. svibnja provela radno.

“Mi nismo bili u stanju priključiti se prosvjedima ostalih sindikata zbog obveze koju smo imali prema pacijentima. Kolege u HNŽ-u štrajkaju već 4-5 mjeseci, na žalost vlast nema namjeru riješiti taj problem, a zdravstveni radnici nikad nisu bili prezahtjevni”, istaknuo je Latifović za N1.

Napomenuo je kako je BiH jedna od zemalja prvi vrhu smrtnosti od Covida.

“Imamo više od 35.000 ljudi koji su zaraženi, veliki broj je i na bolovanju. Iskorištavamo radnu snagu sa zavoda za zapošljavanje. Zadnji podatak od 31. prosinca je da je 9.448 nezaposlenih zdravstvenih radnika, što srednje, što visoke stručne spreme. Naši radnici i dalje odlaze u inozemstvostvo, pokazuju podaci”, naglasio je Latifović.

Dodao je kako u ovom trenutku imamo 220 liječnika i manje od 415 medicinskih sestra na 100.000 stanovnika.

“U Danskoj je taj prosjek 700 liječnika i 1.500 sestra. U Hrvatskoj 328, u Grčkoj 650. Zemlje u okruženju imaju puno više od nas. Mi smo ispod dna. Našem zdravstvenom sustavu nedostaje više od 2.000 liečnika i 6.000 sestara”, naveo je.

Mišljenja je da će zdravstveni sustav jako teško izdržati do kraja pandemije.

“Nismo zagovornici nikakvih mjera, čak ni zatvaranja zdravstvenih ustanova”, dodao je Latifović.

Njegov sindikat zaslužan je jer se koronavirus našla na popisu profesionalnih bolesti.

“To je jedan od načina na koji smo pokušali sačuvati naše kadrove i zbog same nepoznanice kakve posljedice ostavlja Covid 19, mi smo baš zbog toga to tražili, da naši radnici budu zaštićeni kad ova pandemija prođe, jer nitko ne može sa sigurnošću reći kakve će posljedice ostaviti po one koji su prebolovali Covid 19, hoće li to biti teške posljedice ili neće”, pojasnio je, te dodao da je zbog toga profesionalna bolest bila vrlo važna.

S druge strane, kako je naveo, tražili su da imaju neku moralnu satisfakciju ljudi koji su na prvoj borbenoj crti. 

“S treće strane, ti ljudi koji rade u Covid bolnicama, ukoliko bi bili zaraženi, bili bi jako oštećeni, jer ionako mala plaća bila bi smanjena na 70 posto”, zaključio je Latifović.

Vecernji.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više