
Iz Federalnog zavoda za javno zdravstvo su kazali kako će u ovom entitetu biti obustavljena imunizacija AstraZeneca cjepivom zbog pojave nuspojava u nekim europskim zemljama.
Razlog sastanka su prijavljene neželjene reakcije nakon cijepljenja u nekoliko zemalja (Austrija, Italija, Njemačka, Danska...) zbog koje je nekoliko zemalja privremeno prkeinulo imunizaciju tim cjepivom.
U Federaciji BiH do sada nije prijavljena nijedna teža neželjena reakcija nakon primjene cjepiva AstraZenece.
"Naglašavamo da je cjepivo AstraZeneca ispitana na više od 30.000 ljudi i da je Europska agencija za lijekove (EMA) analizirala opsežne podatke koji pokazuju da je cjepivo sigurno. Također, prema dostupnim podacima iz EU i UK, do danas je više od 17 milijuna ljudi primilo AstraZeneca cjepivo, a zabilježeno je manje od 40 slučajeva krvnih ugrušaka", rekli su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Dodaju da je bitno istaknuti da je korist cjepiva i dalje višestruko veća od rizika što su utvrdili i u EMA i pozvali da se ne prekida cijepljenje, ali iz ZZJZ FBiH smatraju da je najbolje sačekati dok se ne ispita svaki incident i provede detaljna analiza.
Odbor za koordinaciju će pratiti sva zbivanja i shodno novim informacijama i dokazima donijeti odluku o daljnjem procesu imunizacije cjepivom Astrazeneca.

