× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
kiseljak open 2025
ferro pack 2026 5 mj
sportske igre
  • TEŠKA GODINA

trznica.png

Pripreme za proljetne radove u punom su jeku, a ožujak i predstojeći mjeseci izmamit će ljude u polja. Sijanje i sadnja postat će svakodnevica. Prošle godine proizvodnja hrane za vlastite potrebe bila je na rekordnoj razini, a pretpostavlja će da će ova godina nadmašiti prošlu. Međutim, u jednoj će stvari proizvodnja patiti, a to je za ona restoransku prodaju, piše Večernji list BiH. 

Sezona podbacila

Prošla godina mnoge je uništila, što nam je potvrdila i jedna obitelj iz zapadne Hercegovine koja je uzgajala voće i povrće za restorane.

- Prošla je sezona, iako na ljeto nije bilo strogog zatvaranja na Jadranu, podbacila. Prošle zime nismo nigdje u kontinentalnoj Hrvatskoj mogli prodati krumpire jer restorani nisu radili. Ovdje kod nas uspjeli smo prodati, ali ne u onolikoj mjeri kako se prodavalo u normalnim vremenima.

Zamislite kako je obitelji koja živi od zemljoradnje sve ovo podnijeti. Lanjske priče da proizvodimo, da je dobro da država ima zalihe hrane za sebe, da se stvaraju rezerve, da će se organizirati otkup.... sve su to bile priče za naivne, kakvih smo se u BiH naslušali. Ljudi dižu sidro, a kad ova korona prođe, bit će još gore - ispričali su nam. Krajem prošle godine i prvi čovjek poljoprivrednika u BiH Vladimir Usorac povukao je radikalnu odluku i odlučio prodati farmu.

- Cijena mesa u RS-u drastično je pala, a prodaja se smanjila za 50 posto. Ministarstvo poljoprivrede prošlog je proljeća pomoglo, posijali smo, godina je rodila, ali prodati ništa ne možemo - naveo je među razlozima. Oglasio ju je za prodaju jer više nije u stanju proizvoditi s obzirom na to da, kako kaže, država ne želi stati iza poljoprivrednika. A ovih dana i poljoprivrednici u selima Semberije počeli su s radom. Zimsko oranje su okončali. Voćari su radili na orezivanju i prskanju voća, povrtlari sijali i sadili, ratari prehranjivali pšenicu.

- Poljoprivrednici su zasad uspjeli postići sve ono su planirali, a posebno smo zadovoljni pšenicom koja je u jako dobroj fazi. Pogodovao joj je izostanak jake zime, na njivama izgleda svježe, a samo se nadamo da neće doći do novih minusa koji bi mogli spržiti njezino korijenje - kazao je za Klix predsjednik Udruge poljoprivrednika Semberije Savo Bakajlić.

Pad broja registriranih

Naglasio je probleme u kojima su se našli ovdašnji proizvođači, od toga da je gorivo skuplje od 10 do 20 feninga do toga da su cijene repromaterijala više za 40% u odnosu na prošlu godinu. Ljudi se sve više okreću k smanjenju proizvodnje, a pada i broj registriranih proizvođača. Za samo šest godina od posla je odustalo čak 7870 proizvođača.

- Mi smo 2015. imali 12.570 registriranih poljoprivrednih proizvođača, a danas nas je 4700. Jednostavno, ljudi su nestali, prebacili su se u neke druge oblasti ili su napustili BiH. Otišli su trbuhom za kruhom u europske zemlje gdje imaju znatno bolji status. Ovdje im se ne vrijedi zaduživati i raditi bez dobitaka - kazao je Bakajlić.

Vecernji.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više