
Područje Novog Travnika je oduvijek bilo od povijesnog, kulturološkog i tradicijskog značaja za Lašvansku dolinu. Na 3 kilometra od centra Novog Travnika na lokalitetu Čamića brdo nalazi se nekropola žrtvama fažizma koja je 2012. godine proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Nekropola je podignuta 1975. godine u znak sjećanja na 700 žrtava fašizma iz 1941. godine. Spomenik je rad arhiktekta Bogdana Bogdanovića, a kao i većina njegovih spomenika ima umjetnički izraz univerzalne vrijednosti.

Nekropola se sastoji od pristupne staze (širine 2.60 metara) od kamena, terase i brežuljka na kojem se nalazi dvanaest skulptura od bihacita. Između svake skulpture razmak je od 2 do 3 metra, a dimenzije samih "vojnika" su: 200 cm visine, 140 cm širine, 75 cm dubine. Dimenzije postolja su 80 cm visine, 140 cm širine i 140 cm dubine.

12 vojnika ili stražara predstavljaju vječnu stražu sa širom otvorenim očima. Oni cu čuvari nedužnih sa zadatkom da spriječe stradanje.
Ono što zabrinjava iz dana u dan je propadanje ovog nacionalnog spomenika i pristup istom. Postoji samo jedno znakovno obilježje na glavnoj magistralnoj cesti nakon koje je bez pomoći lokalaca jako teško pronaći spomenik. Tijekom ratnih sukoba na Smrikama 1993. i 1994. godine dva kenotafa su s namjerom razorena, a ostali su oštećeni upotrebom vatrenog oružja.

Od memorijalnog mjesta koje su redovno posjećivali učenici osnovnih i srednjih škola iz Lašvanske doline, s obaveznim satom povijesti, spomenik je nakon rata zaboravljen i zapostavljen, prepušten prirodnoj vegetaciji koja ga je učinila neprepoznatljivim.
Posljednjih godina u svijetu je poraslo zanimanje za arhitektonsko i spomeničko naslijeđe socijalističke Jugoslavije. Strani turisti koji dolaze u BiH sve više su zainteresirani da posjete spomenike kojima su obilježene tekovine partizanske antifašističke borbe. Stoga ovo bogatstvo Novog Travnika treba zaštititi, promovirati i mlađe generacije upoznatim s bogatim povijesno-kulturnim naslijeđem koje Novi Travnik kao sredina ima.

Zadatak je pred svima nama, a dvanaest vječnih stražara "očekuje" kako bi bilo vrijeme da i mi nešto napravimo za njih.

KK/Notra.ba

