
U uvjetima otežanog poslovanja gospodarskih subjekata zbog pojave pandemije korona virusa (COVID-19) prisutni su slučajevi otpuštanja radnika i njihovo prijavljivanje na evidenciju Službe za zapošljavanje SBŽ radi korištenja prava nezaposlenih lica.
Obzirom da pojedini poslodavci angažiraju navedene radnike za rad “na crno”, Ministarstvo gospodarstva Srednjobosanske županije obavještava sve radnike i poslodavce na području Srednjobosanske županije da će jedna od prioritetnih aktivnosti Županijske Inspekcije rada u narednom razdoblju biti kontrola otpuštanja radnika i njihovo angažovanje za rad „na crno“, koji predstavlja grubo kršenje propisanih odredbi Zakona o radu F BiH (Službene novine F BiH broj: 26/16 i 89/18).
Ovom prilikom apeliramo na sve građane, poslodavce, udruženja poslodavaca, gospodarsku i obrtničku komoru, da sve informacije o subjektima koji su otpustili radnike, a i dalje ih angažuju za rad „na crno“, dostave Inspekciji Ministarstva gospodarstva Srednjobosanske županije koja će posebno djelovati u ovom segmentu radi poduzimanja potrebnih operacijskih radnji i kažnjavanja istih u skladu sa Zakonom.
Svako angažiranje otpuštenih lica za rad “na crno” bit će kažnjeno izdavanjem prekršajnih naloga zbog počinjenih prekršaja iz Zakona o radu F BiH.
Ukoliko primjetite angažiranje radnika koji su otpušteni da i dalje rade “na crno” molimo vas da to prijavite na:
- besplatni telefon za prijave: 080 020 238 (otvoren 24 sata)
- e-mail:
- poštom, na adresu Prnjavor broj 16, Travnik.

