
Naredba Kriznog stožera Ministarstva zdravstva FBiH kojom se ograničava kretanje građana u vremenu od 23 do 5 sati ujutro narednog dana ne vrijedi za područje Zapadnohercegovačkoj županiji, odlučile su vlasti u toj županiji.
"Naime, nakon proglašenja stanja nesreće u Zapadnohercegovačkoj županiji upravljanje akcijama zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preuzeo je Županijski stožer civilne zaštite. Podsjećamo da je na prijedlog Županijskog stožera na 64. sjednici održanoj 27. listopada 2020. godine, Vlada Zapadnohercegovačke županije , donijela je Odluku o proglašenju stanja nesreće na području ove županije prouzrokovane širenjem zarazne bolesti koronavirusa COVID-19", navode iz Civilne zaštite ove županij te navode kako su jedin županija u Federaciji BiH proglasili stanje nesreće.
Oni navode kako na temelju članka 6. Pravilnika o ustrojstvu i načinu rada Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva, a na temelju kojega je donesena navedena Naredba između ostalog stoji "Krizni stožer, u većim incidentnim situacijama koje predstavljaju ozbiljnu prijetnju zdravlju ljudi u određenoj zajednici, upravlja i koordinira radom zdravstvenih ustanova i privatnih zdravstvenih radnika".
"Navedene aktivnosti Krizni stožer provodi do momenta kada nadležna tijela Federacije i županije proglase stanje prirodne ili druge nesreće na teritoriju Federacije, odnosno području županije, a kada ulogu upravljanja akcijama zaštite i spašavanja preuzimaju federalni, odnosno županijski stožeri civilne zaštite u skladu s Zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća", navode oni.
Podsjećamo, Krizni stožer FBiH objelodanio je jučer nove mjere, a jedna od njih je ograničeno kretanje stanovništva, odnosno policijski sat koji će biti na snazi od 23:00 do 5:00. Odluka stupa na snagu danas.
Dnevnik.ba

