Ravnatelj Županijske bolnice Zenica Rasim Skomorac za Klix.ba je kazao da u ovoj ustanovi radi 178 liječnika te da je veoma teško preko noći zamijeniti ovoliki broj zaraženih s obzirom da svakog dana imaju po 10 novih.
"Imamo dramatično pogoršanje situacije, posebno u bolnici gdje osim liječnika i medicinskih sestara imamo zaražene ljude u administraciji, njih 15, te 50 ljudi koji su u samoizolaciji zbog kontakata. Veoma je teško organizirati liječenje i kontrole koje su potrebne pacijentima, ali i drugima koji dolaze u Županijsku bolnicu Zenica", kazao je Skomorac.
Dodao je da se velikom brzinom popunjavaju kapaciteti Županijske bolnice Zenica namijenjeni pacijentima zaraženim koronavirusom te da je veliki broj zaraženih s teškom kliničkom slikom i da zbog toga zahtijevaju veću njegu i brigu.
"Klinička slika oboljelih od koronavirusa je lošija, tako da zahtijevaju i veći angažman i povećanje broja ljudi koji su uključeni u pružanju pomoći. Sve je to problem. Napomenuo sam da smo mnoga tehnička rješenja ranije radili u hodu, poboljšavali, ali sa zimom će i to biti ugroženo jer su napolju (op. a. šatori)", dodao je Skomorac.
Pojasnio je i da Županijska bolnica Zenica troši velike količine kisika, skoro kao i količine vode, s obzirom da je 70 posto hospitaliziranih pacijenata na kisiku, a šest ih je na respiratorima.
"Imamo smanjen broj ljudi, a povećan broj zaraženih. Život uz to nije stao, imamo i druge bolesti koje su prisutne i takvim pacijentima moramo pružati pomoć. Nastojimo sve riješiti unutarnjim raspodjelama, prepakivanjem, ali ne možete preko noći zamijeniti 30 liječnika i 40 sestara. Rad s teškim pacijentima zahtjeva znanja i iskustva i nije jednostavno pronaći odgovarajuće zamjene", zaključio je Skomorac.
Zbogo pogoršane epidemiološke situacije i nedostatka testova na koronavirus u ovom kantonu testiraju se samo liječnici i pacijenti koji trebaju hitnu pomoć, kao i oni koji se nalaze u zdravstvenim ustanovama.
"Imamo dramatično pogoršanje situacije, posebno u bolnici gdje osim liječnika i medicinskih sestara imamo zaražene ljude u administraciji, njih 15, te 50 ljudi koji su u samoizolaciji zbog kontakata. Veoma je teško organizirati liječenje i kontrole koje su potrebne pacijentima, ali i drugima koji dolaze u Županijsku bolnicu Zenica", kazao je Skomorac.
Dodao je da se velikom brzinom popunjavaju kapaciteti Županijske bolnice Zenica namijenjeni pacijentima zaraženim koronavirusom te da je veliki broj zaraženih s teškom kliničkom slikom i da zbog toga zahtijevaju veću njegu i brigu.
"Klinička slika oboljelih od koronavirusa je lošija, tako da zahtijevaju i veći angažman i povećanje broja ljudi koji su uključeni u pružanju pomoći. Sve je to problem. Napomenuo sam da smo mnoga tehnička rješenja ranije radili u hodu, poboljšavali, ali sa zimom će i to biti ugroženo jer su napolju (op. a. šatori)", dodao je Skomorac.
Pojasnio je i da Županijska bolnica Zenica troši velike količine kisika, skoro kao i količine vode, s obzirom da je 70 posto hospitaliziranih pacijenata na kisiku, a šest ih je na respiratorima.
"Imamo smanjen broj ljudi, a povećan broj zaraženih. Život uz to nije stao, imamo i druge bolesti koje su prisutne i takvim pacijentima moramo pružati pomoć. Nastojimo sve riješiti unutarnjim raspodjelama, prepakivanjem, ali ne možete preko noći zamijeniti 30 liječnika i 40 sestara. Rad s teškim pacijentima zahtjeva znanja i iskustva i nije jednostavno pronaći odgovarajuće zamjene", zaključio je Skomorac.
Zbogo pogoršane epidemiološke situacije i nedostatka testova na koronavirus u ovom kantonu testiraju se samo liječnici i pacijenti koji trebaju hitnu pomoć, kao i oni koji se nalaze u zdravstvenim ustanovama.
Klix.ba

