
Članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO-HB Novi Travnik, predstavnici vlasti, politike i Oružanih snaga BiH kao i brojni građani odali su počast paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca na spomen obilježju u Rijama - Rankovići. Svečano misno slavlje predvodio je kardinal Vinko Puljić.
Naime, 1944. godine hrvatske vojnike i civile su pogubili partizani, te su pokopani u nekoliko različitih masovnih grobnica koje još nisu do kraja istražene. Od tada do danas događaj nosi naziv "Travnička tragedija" i jedina kao takva vraća sjećanje i tradiocionalno se obilježava. Pored toga jedino je registrirano spomen obilježje stradalim Hrvatima u Drugom svjetskom ratu na području naše države.
Prema nekim izvorima na ovom mjestu nisu ubijeni samo Hrvati (brojke govore oko 300), nego i pripadnici drugih vjera. U samo tri dana ubijeno je preko tri tisuće ljudi. Ovakav zločin se ne smije zaboraviti, a počast treba odati svima, bez obzira koje nacionalne pripadnosti i vjere bio.











Izvor fotografija: Centralna.ba

