Statistički tretman broja zaraženih, preminulih, testiranih i aktivnih slučajeva ne izgleda previše zahtjevno, ali već sedam mjeseci podaci koje dostavljaju epidemiološke službe predmet su čuđenja, zabune, a često i proizvodnje lažnih vijesti.
Izuzimajući onaj blagdanski dan kad su u jeku pandemije odmarali, zdravstveni radnici i njihove kolege statističari iz entiteta RS bolje se nose. Oni još uvijek uspijevaju zadovoljiti osnovne standarde i biti sigurniji izvor informacija od kaotične FBiH.
Zdravstvene vlasti u FBiH jučer su priopćile da imaju osam smrtnih ishoda kod zaraženih osoba, ali četiri od njih su iz posljednja 24 sata, a četiri iz nekog ranijeg razdoblja. Šta je uzrok tom dekurzivnom i dopisnom epidemiološkom tretmanu preminulih teško je naslutiti, ali da stvara posve negativan efekat i lažnu sliku sasvim je jasno. Broj umrlih koji se priopći za određeni dan tako ulazi u službenu statistiku koju posmatra i EU, iako taj broj konkretno za jučer nije točan. Međutim, on je kao takav danas priopćen i ulazi u statistiku od koje će vjerovatno ovisiti neke buduće odluke.
Federacija BiH vjerovatno je jedini prostor u cijeloj Europi, a moguće i dosta šire, u kojem od početka pandemije nije uspostavljan sustav evidentiranja osnovnih epidemioloških kriterija po regionalnim jedinicima. Jedino kod nas se ne zna koliko je zaraženih u Travniku, umrlih u Cazinu, a aktivnih slučajeva trenutno u Stocu.
Da li je do viših razina vlasti, sukoba nadležnosti ili lošeg poznavanja rada u Excelu, pravo je pitanje za ministra Mandića, direktora Pehara, epidemiologe Čerkeza ili Musu. Odgovore čekamo već pola godine.
Statistički kaos u jednom entitetu, kao i posljedično odsustvo odgovornosti i hijerarhije zdravstvenih vlasti u našoj zemlji ponajviše su odgovorni za loš tretman naše zemlje kod europskih donositelja odluka za otvaranje i zatvaranje granica, tretman testova i slične probleme koji se lome na plećima građana BiH, poslovne zajednice i dijaspore.
Izuzimajući onaj blagdanski dan kad su u jeku pandemije odmarali, zdravstveni radnici i njihove kolege statističari iz entiteta RS bolje se nose. Oni još uvijek uspijevaju zadovoljiti osnovne standarde i biti sigurniji izvor informacija od kaotične FBiH.
Zdravstvene vlasti u FBiH jučer su priopćile da imaju osam smrtnih ishoda kod zaraženih osoba, ali četiri od njih su iz posljednja 24 sata, a četiri iz nekog ranijeg razdoblja. Šta je uzrok tom dekurzivnom i dopisnom epidemiološkom tretmanu preminulih teško je naslutiti, ali da stvara posve negativan efekat i lažnu sliku sasvim je jasno. Broj umrlih koji se priopći za određeni dan tako ulazi u službenu statistiku koju posmatra i EU, iako taj broj konkretno za jučer nije točan. Međutim, on je kao takav danas priopćen i ulazi u statistiku od koje će vjerovatno ovisiti neke buduće odluke.
Federacija BiH vjerovatno je jedini prostor u cijeloj Europi, a moguće i dosta šire, u kojem od početka pandemije nije uspostavljan sustav evidentiranja osnovnih epidemioloških kriterija po regionalnim jedinicima. Jedino kod nas se ne zna koliko je zaraženih u Travniku, umrlih u Cazinu, a aktivnih slučajeva trenutno u Stocu.
Da li je do viših razina vlasti, sukoba nadležnosti ili lošeg poznavanja rada u Excelu, pravo je pitanje za ministra Mandića, direktora Pehara, epidemiologe Čerkeza ili Musu. Odgovore čekamo već pola godine.
Statistički kaos u jednom entitetu, kao i posljedično odsustvo odgovornosti i hijerarhije zdravstvenih vlasti u našoj zemlji ponajviše su odgovorni za loš tretman naše zemlje kod europskih donositelja odluka za otvaranje i zatvaranje granica, tretman testova i slične probleme koji se lome na plećima građana BiH, poslovne zajednice i dijaspore.
Klix.ba

