
Novi Travnik je grad u Središnjoj Bosni, nastao nedugo nakon Drugog svjetskog rata zbog industrijalizacije ovoga kraja. Ideja komunista je bila napraviti „novi grad“ za „nove ljude“ u kojemu neće biti mjesta za bogomolje, a ni za vjernike. Ipak, postojala je živa Crkva koja se okupljala u obližnjoj župi Rankovići, što je bila jezgra i preteča za kasnije osnivanje župe Uzašašća Gospodinova.
Na ovaj način sjajnu reporažu započeo je Željko Ivković za katolički tjednik „Nedjelja“.
Ovaj grad koji se desetak godina zvao i Pucarevo, nalazi se 13 km južno od svoga „starijeg brata“ Travnika u Lašvanskoj dolini. Istoimena općina je smještena najvećim dijelom u dolini rijeke Grlonice, između planina Vilenice, Komara, Radovana i Vranice.
Mjesto je osnovano 1949. Godine kao socijalistički eksperiment, zapravo „melting po“t s 30a-ak nacija, čiji su pripadnici iz svih dijelov abivše Jugoslavije svoh kruh zarađivali u tvornici „Bratstvo“.
Antikršćanski eksperiment je tajao nešto više od dva desetljeća kada je 1973. Godine ipak, uz sve poteškoće, dobivena dozvola za gradnju crkve u samom gradu, iza zgrada koje su danas tužni svjedok, ili fosilni ostatak, „dometa“ socijalističke arhitekture.
Ipak, bilo je financijskih poteškoća u izgradnji najprije filijalne crkve koja je trajala skoro deset godina. Na kraju, odvajanjem pojedinih naselja od župa Rankovići, Pećine i Dolac nastala je 1982. Godine župa Uzašašća Gospodinova te je područna crkva postala župnom.
Prvi svećenik koji je pastoralno djelovao u mladoj župi bio je vlč. Anto Trgočević koji je s Hrvatima proživio i teško razdoblje posljednjega rata.
Ovu zanimljivu reportažu o našem gradu i župi Uzašašća Gospodinova možete u potpunosti pročitati u katoličkom tjedniku „Nedjelja“.

