
Bosna i Hercegovina po 21. put je dobila najbolje sportaše, a 2021. godinu obilježili su taekwandoist Nedžad Husić i košarkašica Jonquel Jones koji su večeras u Sarajevu na manifestaciji Izbora najboljeg sportaša BiH u organizaciji „Nezavisnih novina“ i Radio-televizije BiH u A studiju BHRT-a proglašeni za najbolje sportaša BiH.
Ove godine žirijem je predsjedavao proslavljeni rukometaš Jasmin Mrkonja koji je s ostatkom žirija imao težak posao, ali je na kraju uz koncenzus svih donio pravične odluke. Žiri je po svom pravilniku bodovao rezultate sportaša postignutih od 1. prosinca 2020. do 1. prosinca 2021. godine. Rezultati ostvareni poslije 1. prosinca 2021. godine konkuriraju za Izbor sportaša u sljedećoj godini.
Husić je u ovoj godini pisao povijest bh. sporta. Nakon europskog srebra u seniorskoj konkurenciji u Sofiji, na Olimpijskim igrama u Tokiju ostvario je najveći rezultat bh. sporta na najvećoj svjetskoj pozornici. Za dlaku mu je izmaknula povijesna medalja, a na kraju je zauzeo peto mjesto, što je najbolji plasman jednog bh. sportaša na OI. Okitio se i zlatom i na Europskom prvenstvu do 21 godine u Talinu.
“Hvala svima, utisci su jako pozitivni. Drago mi je što sam dobio ovu vrijednu nagradu. Trudiću se da u sljedećem razdoblju ostvarim što bolje rezultate i naravno zadržim ovaj tron, što će biti jako teška stvar. Drago mi je što BiH činim ponosnom i da na neki vid promovišem našu državu u svijetu”, poručio je laureat za 2021. godinu.
Među tri najbolja našli su se i atletičar Amel Tuka i tenisač Marko Maksimović.
Jonquel Jones je također imala godinu iz snova. Blistala je u bh. dresu na Europskom prvenstvu i predvodila “zmajice” do povijesnog petog mjesta i plasmana u kvalifikacije za Mundobasket. U najačoj košarkaškoj ligi svijeta, WNBA izabrana je za MVP regularnog dijela sezone, a u Europi je osvojila Euroligu s ruskim Ekaterinburgom.
“Htjela bih zahvaliti svima koji su glasali za mene kao sportašicu godine. Ova nagrada mnogo mi znači, ne samo zbog mog napornog rada, nego zato i što su me ljudi u ovoj državi u potpunosti prihvatili, kao da sam rođena ovdje. Svaki put kada obučen ovaj dres nosim ga s mnogo ponosa. Ova nagrada ne pripada samo meni, sve djevojke su mi pomogle u tome, treneri, službenici i naročito Goran koji me doveo ovdje. Sretna sam što imam ovakve suigračice koje su me sjajno prihvatile od prvog dana. Ovo mi je čast i privilegija”, rekla je Jones.
U najužoj konkrenciji bile su još i sjajna plivačica Lana Pudar i odbojkašica Edina Begić.
Tradicionalno su dodijeljene nagrade u ukupno 12 kategorija. Epitet najbolje ekipe ponijela je ženska košarkaška reprezentacija BiH koja je ostvarila povijesni rezultat na Europskom prvenstvu. Nagrada za najboljeg trenera drugi put uzastopno zasluženo je otišla u ruke Gorana Loje, izbornika bh. košarkašica.
Za najperspektivniju sportašicu i najperspektivnijeg sportaša proglašeni su mlada plivačka zvijezda Iman Avdić i talentirani taekwondoist Ilija Jukić. Dodijeljena je nagrada i za razvoj sporta, a ovu titula pripala je prvom Plivačkom klubu u Bosni i Hercegovini koji radi s osobama s invaliditetom – Plivačkom klubu Speed.
Žiri je nagradu za fair-play i sportskog uzora dodijelio Nogometnom klubu Čelik iz Zenice. Nagrade za životno djelo dodijeljene su rukometnoj legendi Zvonimiru Noki Serdarušiću, proslavljenoj košarkašici Mari Lakić-Brčaninović, te podshumno Josipu Bukalu, simbolu FK Željezničar i Daki Radoševiću, legendarnom atletičaru. Nagrada za najbolju ekipu u sportu osoba s invaliditetom pripala je reprezentaciji BiH u sjedećoj odbojci, dok je priznanje najboljeg sportaša za osobe s invaliditetom pripalo članu odbojkaške reprezentacije BiH Stevanu Crnobrnji. Srca čitatelja „Nezavisnih novina“ i posjetitelja portala www.nezavisne.com ove godine osvojio je supertalentovani tenisač Marko Maksimović.
Notra.ba

